Vom plăti timbrul de mediu și pentru mașinile Euro 6
Începând din acestă lună comercianții de autoturisme nu mai au voie, teoretic, să comercializeze vehicule cu norme de poluare sub standardul Euro 6. Mai precis, toate mașinile noi comercializate după data de 1 septembrie vor trebui să respecte noile norme. Dacă până la 1 septembrie 2015 vehiculele Euro 6 erau scutite de la plata acestei taxe, după această dată toți proprietarii vor fi nevoiți să o achite. Conform AFM, „timbrul se achită și în situația transcrierii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul după încetarea unei exceptări sau scutiri în baza căreia s-a realizat înmatricularea, potrivit reglementărilor în vigoare la momentul înmatriculării“
Limitările cu privire la emisiile poluante ale vehiculelor au fost introduse în Europa începând cu luna iulie a anului 1992. În ianuarie 1996 s-a trecut la norma Euro 2, iar din 2000 a fost introdusă norma Euro 3. Euro 4 a fost implementat începând cu 2005, iar la Euro 5 s-a trecut din septembrie 2009.
Conform legii, singurele mașini pentru care nu este necesară plata timbrului de mediu rămân cele electrice și hibride. De asemenea, sunt scutite de la plata timbrului mașinile cu destinație specială precum cele destinate persoanelor cu handicap, misiunilor diplomatice, armatei, poliției, pompierilor sau jandarmeriei.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)