[VIDEO] „Față și profil, vă rog!” Un urs descoperă camera de monitorizare
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/12/Capture-10.jpg)
Imagini amuzante din Parcul Național Piatra Craiului unde urșii au descoperit camera de monitorizare a faunei instalată de specialiștii Romsilva.
Urșii au un miros extrem de fin și probabil au simțit urmele fine rămase pe camera de monitorizare.
Urșii detectează hrana de la câțiva kilometri distanță, având simțul olfactiv extrem de dezvoltat. Urșii au fose nazale mari și mii de receptori ai mirosului, iar centrul mirosului din creierul ursului este de cinci ori mai dezvoltat decât al omului. Sunt animale omnivore, hrana lor fiind vegetală, dar și de origine animală, de la pești, cervide, mamifere mici, până la păsări sau ouă de păsări și insecte. În căutarea hranei, urșii fac deplasări lungi, folosindu-și toate simțurile dezvoltate.
Parcul National Piatra Craiului, unul dintre cele 22 de parcuri naționale și naturale administrate de Regia Națională a Pădurilor–Romsilva, are o suprafață de 14.800 de hectare în județele Brașov și Argeș, din care 10.860 de hectare păduri, din acestea peste 6.000 de hectare fiind protejate.
Credit: Mircea Verghelet, Parcul Național Piatra Craiului
Sursa/Video: Regia Națională a Pădurilor – Romsilva
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)