VIDEO: E-nchis centrul, la loc comanda! S-a deschis centrul – O bulibășeală
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/centru-1024x512.png)
Vara aceasta, în lunile iulie și august, în fiecare weekend, strada din fața Parcului Central, între Teatrul Tineretului și sensul giratoriu de la Grand Hotel Ceahlău, va fi transformată într-o zonă exclusiv pietonală, transmitea primarul Dragoș Chitic în data de 24 iunie.
Această decizie alătură orașul Piatra-Neamț altor mari orașe europene în care sunt intițiative similare asigurând publicului zone exclusiv pietonale pentru plimbări, sport și mișcare în aer liber.
Totuși, decizia nu a venit însoțită și de un orar bine stabilit, cu alte cuvinte, nimeni nu știe la ce ora „cad” barierele și când se ridică. Din acest motiv s-au creat niște situații care ar fi putut fi evitate dacă ar fi existat o lămurire clară în acest sens. Veți înțelege cu siguranță la ce ne referim după ce veți fi vizionat video-ul de mai jos:
Video: cititor
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Nu înțeleg oameni care parchează în fața barierelor. Scrie undeva că acolo e loc de parcare?