VIDEO – Cum arată singurul WC public din smart city Piatra-Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/02/veceu-public-1024x536.jpg)
În Piatra-Neamț erau mai multe WC-uri publice fixe și câteva mobile. Cele mobile au dispărut destul de repede, iar cele fixe s-au închis. Singurul WC cu acces public pe care am putut să îl identificăm în Piatra-Neamț se află în zona podului de la Orion și este unul mai rustic, cam cum erau WC-urile în anii 40. Singura diferență este că nu e în fundul curții, ci chiar în mijlocul ei.
Probabil primăria smart city Piatra-Neamț se va autosesiza, va desființa acest WC și va igieniza zona. Totuși cei de la primărie ar trebui să se adune într-o ședință și să se întrebe unii pe alții ce nu funcționează la administrația locală de tot află despre astfel de lucruri din presă pentru că vorbim de un WC care e acolo de mult timp, nu de ieri.
Acest WC preistoric nu este nici pe departe o problemă importantă din acest oraș, ci doar o dovadă că administrația publică locală este saturată de bugetari și aleși locali de la toate partidele, care habar nu au cu ce probleme se confruntă oamenii din Piatra-Neamț și habar nu au de realitățile urbane care nu se văd din birourile de la primărie, pe internet sau pe geamul mașinii.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Bisericile au toalete (sau ar trebui să aibă) ?
Lipsa toaletelor publice este o problema generala in Piatra Neamț si o mare rușine !
Lipsa lor este cartea de vizita pentru un oraș, despre adevărata civilizație urbana si respectul fata de cetățeni.
Ce fac turiștii si ce fac cei care au probleme ?
Daca te apuca, faci in bascheți sau pe treptele Primăriei !
… pe acelasi subiect va recomand calduros sa vizitati si toaleta care apartine Bisericii Precista Veche, amplasata in buricul targului. Personal am trecut pe acolo si am preferat sa mai astept.