Vestea proastă: a crescut numărul accidentelor în Neamț. Vestea bună: mai puțini morți și răniți grav
Potrivit unui raport de evaluare a activității Inspectoratului de Poliție Județean Neamț, pe linie rutieră, prioritatea polițiștilor rămâne prevenirea şi reducerea accidentelor de circulaţie grave, cât şi a consecinţelor acestora.
În ceea ce privește riscul rutier, în anul 2021, pe raza judeţului Neamț, s-a înregistrat o majorare cu 8,87% a accidentelor de circulație.
În privința consecințelor acestora s-a înregistrat următoarea dinamică: – 24,39 % în rândul persoanelor decedate, – 67,35 % persoane rănite grav și +26,34% persoane rănite ușor.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)