Valul de internari cu Hepatita A extinde sectia Contagioase
Focarele de hepatita A depistate in judet se extind de la zi la zi, mai ales in colectivitatile scolare. Pe fondul internarilor succesive din ultimele zile, medicii din sectia Contagioase a Spitalului Judetean de Urgenta Piatra Neamt au inaintat conducerii unitatii o solicitare de suplimentare a numarului de paturi.
„Astazi avem internati 35 de bolnavi cu hepatita A, 30 dintre acestia fiind copii.” Dr. Valentin Goga, seful sectiei Contagioase, a afirmat ca sunt internati copii de varsta prescolara si scolara, cu forme medii si usoare de boala, care trebuie insa izolati de colectivitate pentru a nu transmite virusul.
Sunt zeci de cazuri confirmate in Piatra Soimului, Roznov, Almas-Garcina si Valeni. Inceperea anului scolar a insemnat revenirea copiilor in colectivitate, asa incat nu este de mirare ca asistam la o extindere a focarelor.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)