Va sta un an și jumătate după gratii din cauza unei arme letale (NEAMȚ)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/03/arma.jpg)
La data de 1 martie a.c., polițiștii Secției de Poliție Rurală Bicaz au depistat, în localitatea Ceahlău, un bărbat, de 48 de ani, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei închisorii.
Acesta a fost condamnat de Judecătoria Bicaz la o pedeapsă privativă de libertate de 1 an și 6 luni de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea regimului armelor şi al munițiilor.
În fapt, bărbatul din localitatea Ceahlău, a deținut fără drept o armă letală de vânătoare, iar în cursul lunii octombrie 2019, acesta a vândut unei alte persoane, o armă de vânătoare, supusă autorizării.
Acesta a fost condus la Penitenciarul Bacău, în vederea executării pedepsei.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)