Urme de război în pădurea Nemțișor
Astăzi, în jurul orei 10:00, echipa pirotehnică a ISU Neamț a fost solicitată să intervină pentru a desfășura o misiune de asanare pirotehnică în Vînători-Neamț, zona pădurea Nemțișor.
Au fost descoperite și ridicate o armă militară, cal. 7,92 mm și 4 cartușe cal. 7,92 mm, provenite din Al Doilea Război Mondial, în vederea depozitării şi, ulterior, a distrugerii.
Echipa pirotehnică a verificat zona cu detectorul de metale pe o suprafață de aproximativ 200 metri pătrați și nu au mai fost descoperite alte elemente de muniție.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)