Urgență medicală într-o comună din Neamț: Femeie scoasă din fântână în stare de șoc hipotermic
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/08/fantana-3-1024x768.jpeg)
Ieri, 17 august, la primele ore ale dimineții, în jurul orei 07:48, o situație de urgență medicală a șocat comunitatea din Dragomirești. O femeie în vârstă de 69 de ani a fost găsită într-o stare critică după o tentativă de suicid prin aruncare în fântână.
Echipajele de intervenție au fost alertate rapid, iar la fața locului a fost trimis un echipaj medical specializat, care a preluat pacienta în stare gravă. Potrivit informațiilor furnizate de echipajul medical, femeia se afla într-un șoc hipotermic sever din cauza contactului prelungit cu apa rece a fântânii.
Echipa medicală a acordat îngrijiri de urgență și a transportat femeia la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului Județean de Urgență P. Neamț. Medicii din cadrul spitalului au preluat cazul și au continuat să acorde îngrijiri pentru a-i salva viața pacientei.
Acest eveniment subliniază importanța vigilenței și a susținerii pentru persoanele aflate în dificultate emoțională. Este esențial ca comunitatea să rămână solidară și să ofere sprijin persoanelor aflate în nevoie, în special celor care luptă cu gânduri suicidare.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)