UNIREA PRINCIPATELOR ROMÂNE – Concurs interscolar
,, MICA UNIRE” de acum 152 de ani , prin care se puneau bazele statului modern român , a fost celebrată şi anul acesta de elevii Şcolilor Căciuleşti, Girov, Dragomireşti, Războieni, Ştefan cel Mare şi Tupilaţi, prin organizarea unui concurs pe teme istorice , concurs interşcolar ajuns anul acesta la a VII-a ediţie.
Concursul iniţiat de prof. Ciubotaru Vasile, profesor de istorie la Şcolile Girov şi Războieni, a avut drept gazdă Şcoala cu cls. I-VIII Tupilaţi, unde vineri, 21 ianuarie 2011, elevii de clasa a VIII–a din şcolile mai sus menţionate şi-au etalat cunoştinţele pe tematica Unirii Principatelor Române. Activitatea s-a încheiat cu un program cultural artistic susţinut de elevii Şcolii din Tupilaţi. Participanţilor li s-au înmânat diplome şi premii în bani, sponsorizarea fiind asigurată de Primăria din Tupilaţi.
Ediţia a VIII –a a concursului se va desfăşura în anul şcolar 2011-2012 la Şcoala cu cls. I- VIII Dragomireşti.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)