Un microbuz cu pasageri a luat foc în mers (FOTO/NEAMȚ)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/01/bus.jpg)
La ora 11:47 pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la un microbuz ce se afla în mers în comuna Poienari.
Apelul a fost făcut de conducătorul auto care a sesizat prezența fumului în interiorul microbuzului. Imediat a oprit autovehiculul pentru ca cei 18 pasageri să se autoevacueze.
La locul solicitării s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD de la Punctul de lucru Poienari și Detașamentul de pompieri Roman.
La sosirea pompierilor toate persoanele ce s-au aflat in microbuz erau evacuate, niciuna dintre acestea neavând nevoie de îngrijiri medicale.
Incendiul se manifesta în partea din fața a microbuzului, la compartimentul motor și la bord, și habitaclu. Pompierii au intervenit pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia a ars microbuzul în proporție de 80%.
Incendiul s-a produs din cauza unor defecţiuni apărute pe timpul utilizării, a transmis Căpitan Irina POPA – ISU NEAMȚ.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)