Un elev din Piatra Neamț și-a recuperat portofelul cu ajutorul unui jandarm
Astăzi, 17 mai a.c., la prima oră a dimineții, plutonierul adjutant șef Moaleș Neculai, aflându-se în timpul liber, a observat un portofel pe o trecere pentru pietoni de pe Bulevardul Republicii din municipiul Piatra Neamț. Subofițerul a verificat portofelul în care se aflau 52 de lei și un permis de acces la biblioteca județeană după care s-a deplasat la bibliotecă pentru a identifica persoana în cauză. Din primele verificări a rezultat faptul că portofelul era al unui elev de 14 ani din municipiul Piatra Neamț iar jandarmul s-a deplasat la școală acolo unde, în prezența unui cadru didactic, a predat bunul găsit.
Chiar dacă la prima vedere pare un gest simplu, jandarmul a dat dovadă de spirit civic și pentru aceasta îl felicităm!
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Este a n. stire ca un jandarm a inapoiat un portofel…
Acest gest este facut din spirit civic, pe care noi cititorii il apreciem; dar din atatatea articole publicate o sa consideram ca doar o anumita profesie are acest spirit si nu cred ca este asa…
Daca v-ar comunica ofiterii de presa de la armata, pompieri, politie, spitale etc. nu ati face fata cu un singur site de stiri.
Felicitari tuturor celor care au facut si fac acest gest, fie ca este mediatizat sau nu.