Un bărbat din Podoleni, prins în timp ce fura fier vechi
Astăzi, 9 noiembrie a.c., în jurul orei 13.00, plutonierul adjutant şef Ciprian Hohotă, subofiţer în cadrul Detaşamentului 1 Jandarmi Mobil, în timp ce se afla în misiunea de pază şi protecţie a sediului Biroului Electoral Judeţean Neamţ, a observat o persoană suspectă care a pătruns în curtea unui imobil aflat în imediata vecinătate a sediului BEJ, şi care, după aproximativ 30 de minute, a escaladat un gard împrejmuitor, având asupra sa o ţeavă metalică de aproximativ 2 metri lungime.
Numitul S.A., în vârstă de 37 de ani, cu domiciliul în comuna Podoleni, a fost interceptat şi legitimat de către jandarm pe aleea din faţa Biroului Electoral Judeţean, pentru clarificarea situaţiei. În momentul în care a fost întrebat care este scopul prezenţei în acel loc, bărbatul a relatat subofiţerului faptul că a venit pentru a sustrage fier vechi.
Jandarmul a reţinut persoana în cauză şi a solicitat sprijinul echipei de intervenţie din cadrul Detaşamentului 1 Jandarmi Mobil, iar în cauză au fost întocmite acte de sesizare sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt, acte ce au fost predate împreună cu persoana reţinută, Poliţiei Municipiului Piatra Neamţ.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Bravo tati, furi un ou sau furi un bou, tot furt se cheamă. E treaba anchetatorilor si a procurorului mai departe ce fac cu individul; jandarmul și-a făcut treaba, jos palaria