Un barbat a cazut de pe schele intr-un bazin gol de decantare a apei
Detasamentul de Pompieri Piatra Neamt a intervenit, cu un echipaj, o autospeciala si ambulanta SMURD, pentru acordarea primului ajutor calificat si degajarea unei persoane (Ilie S., 36 de ani) cazuta intr-un bazin de decantare a apei din cadrul unei societati din localitatea Savinesti. Victima, angajat al unei societati care efectua lucrarile de curatare a bazinului, a cazut de pe schelele montate in interiorul bazinului gol (cu o adancime de cca 4,5 metri), distanta aproximativa de la podul amenajat pe schele pana in partea inferioara a bazinului fiind de cca 2 metri.
Victima a cazut in cap, in momentul sosirii fortelor de interventie fiind in coma. Medicul prezent la fata locului (dna dr. Cretu) i-a acordat asistenta medicala de specialitate, ulterior pompierii militari intervenind pentru degajarea victimei din bazin, cu ajutorul targii – lopata si a corditelor din dotare, in conditii de siguranta. Victima a fost transportata la Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Judetean Neamt.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)