ULTIMA ORĂ: Criză cardiacă pe Ceahlău. Victima, stabilizată de salvamontiști, va fi preluată de un elicopter SMURD din masiv
În această după-amiază are loc o acțiune în derulare a salvamontiștilor din cadrul serviciului Salvamont al Consiliului Județean Neamț pentru acordarea primului ajutor unei persoane cu criză cardiacă gravă, cu pierderea stării de conștiență, în zona La Morminte din masivul Ceahlău.
Salvamontiștii din Baza Durău au intervenit rapid și au acordat primul ajutor medical, au readus victima la starea de conștiență și i-au administrat oxigen.
Salvamontiștii vor transporta terestru victima până în zona cabanei Fântânele unde va ateriza un elicopter SMURD-IGAV pentru a prelua victima.
Este a șasea intervenție de astăzi a salvamontiștilor din Neamț.
a transmis Salvamont România
Actualizare Salvamont: Dupa trolierea medicului, cand totul parea ca se va termina foarte repede, un senzor care indica o posibila defectiune s-a aprins la bordul aeronavei care a plecat spre aeroportul din Iasi. Deoarece nu s-a gasit nici o aeronava disponibila, atat victima, cat si medicul de pe elicopter au fost coborati intr-o poiana in care se putea efectua o aterizare. In final, dupa ore de astaptare, s-a ajuns la Baza Salvamont Durau unde cazul a fost preluat de o ambulanta SAJ Neamt. Ulterior, un elicopter SMURD a aterizat in Statiunea Durau si a recuperat medicul.
Foto: arhivă/Salvamont
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Este cel putin jenant modul in care a actional entitatea care administreaza elicopterul.