ULTIMA ORĂ: Accident feroviar în Neamț, cu o victimă
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/tren-2-1024x721.jpeg)
ISU Neamț a informat în urmă cu scurt timp că forțe și mijloace de intervenție din cadrul Detașamentului Roman cu o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD TIM intervin în aceste momente la un eveniment feroviar.
„Trenul marfar care circula pe ruta Roman – Pașcani a lovit o femeie. Evenimentul s-a produs în zona localității Cordun.”, a transmis ISU Neamț.
ACTUALIZARE:
Cu ajutorul echipamentelor specifice din dotare, pompierii au extras femeia de sub tren. Persoana, conștientă a fost preluată de echipajul SMURD TIM și va fi transportată la CPU Roman.
La data de 10 iulie a.c., în jurul orelor 15:25, polițiștii din cadrul Biroului Județean Poliție Transporturi Neamț au fost sesizați despre producerea unui accident feroviar, în Cordun.
În urma cercetărilor efectuate de polițiști, a rezultat că trenul marfar, care circula pe ruta Sfântul Gheorghe- Dornești, ar fi acroșat o femeie, care s-ar fi aflat pe calea ferată.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a femeii in vârstă de 61 de ani, din Cordun, care a fost transportată la o unitate medicală.
În cauza, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
a transmis Ap Atomei Maria Andreea – IPJ Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)