Turiști străini blocați pe un perete stâncos, salvați de jandarmii montani [FOTO]
Miercuri, 23 octombrie, urmare a unui apel la 112, jandarmii montani din Bicaz și Lacul Roșu au intervenit pentru salvarea și coborârea în siguranță a unor turiști străini blocați în zona Stânca Altarului din Cheile Bicazului, la limita județelor Neamț și Harghita.
În încercarea de a coborî cu ajutorul unei corzi pe un perete stâncos, doi dintre turiști au rămas blocați și alți doi au suferit un atac de panică. În scurt timp aceștia au fost localizați de jandarmi, aflându-se la o distanță destul de mare de sol, fără a avea posibilitatea de a coborî sau urca. Prin aplicarea procedeelor tehnice specifice alpinismului și comunicare permanentă, turiștii au fost coborâți în siguranță, fără a necesita îngrijiri medicale.
De această dată a fost doar un scenariu, pus în practică pentru realizarea unui antrenament în comun, pe parcursul căruia s-a urmărit modul de gestionare a unui apel și de solicitare a sprijinului celei mai apropiate echipe, timpul de intervenție, calmarea persoanelor care suferă atacuri de panică, perfecționarea pregătirii și deprinderilor executării intervențiilor de salvare.
Chiar dacă a fost doar un antrenament, cooperarea jandarmilor montani de la cele două posturi s-a soldat și în mod real cu salvarea unor turiști rătăciți la limita județelor.
Sursa//Foto: IJJ Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Cred ca au ceva mult mai bun de facut decat s-o faca pe salvatorii. Oricum daca se intampla ceva pe munte nu ei sunt cei abilitati sa intervinna ci salvamont . De altfel n-am auzit vreodata cel putin la noi in judet ca jandarmii sa intervina la cazuri serioase ( nu masini scoase din jant ) .
Repet au multe lucruri de facut , sa apare padurile de hoti, sa protejeze personalul silvic , sa faca parule in parcurile nationale unde e haos total , sa supravegheze scolile in preajma carora se foiesc traficanti de droguri etc etc etc . Zau asa, lasati muntele si alpinismul ca nu pentru asta sunteti platiti.