Trei persoane din comuna Piatra Șoimului, la spital dupa ce au mâncat ciuperci otrăvitoare
Vineri, 5 octombrie, în jurul orei 14:00, trei persoane din satul Luminiș, comuna Piatra Șoimului, au avut nevoie de ajutorul medicilor după ce au mâncat ciuperci otrăvitoare.
Cei trei pacienți, o femeie în vârstă de 66 de ani, un bărbat tot de 66 de ani și o adolescentă de 13 ani, diagnosticați cu intoxicație cu ciuperci, au fost preluați de un echipaj medical cu asistent și predați la Unitatea Primiri Urgenţe a Spitalului din Piatra-Neamț.
Medicii recomandă consumul ciupercilor avizate fitosanitar și comercializate în locuri autorizate. La apariţia oricărei simptomatologii după consumul de ciuperci, este obligatorie prezentarea cât mai rapidă la spital.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Bărbatul are 74 de ani