TRAGEDIE ÎN NEAMȚ: Copilul salvat ieri de la înec a murit astăzi la spital
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/06/isu-neamt-1-1024x768.jpeg)
La data de 27 iunie, polițiștii din cadrul secției pe poliție rurală Săvinești au fost sesizați cu privire la faptul că un minor ar fi căzut în captarea de apă a unei balastiere din localitatea Săvinești.
Echipajul de poliție s-a deplasat la fața locului, fiind solicitat și sprijinul pompierilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Neamț care au scos minorul din apă, fiindu-i efectuate manevre de resuscitare de către echipajul medical, la care acesta a răspuns și ulterior a fost transportat la spital. Click aici pentru știrea inițială.
„În cursul acestei zile minorul a decedat la unitatea medicală.
Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că minorul în cauză în vârstă de 13 ani din localitatea Săvinești s-ar fi deplasat în locația respectivă pentru a înota. În cauză polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă, cercetările fiind continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Piatra Neamț.”, a declarat agent principal de poliție Pușcașu Georgiana, purtător de cuvânt IPJ Neamț.
Condoleanțe familiei!
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/06/doliu-1-1024x512.png)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)