TRAGEDIE! A murit sub ochii prietenului său
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/06/muerto-pantano-k1oB-U806434877068fC-624x385@El-Comercio.jpg)
Ion Brănescu, un cetățean român de 62 de ani, și-a pierdut viața la pescuit, în regiunea Trasona din Spania. Evenimentul nefericit a avut loc ieri, 29 iunie, potrivit publicației spaniole ElComercio.es.
A mers la pescuit cu un prieten, deși în acea zonă pescuitul era interzis. La un moment dat, undița i s-a agățat într-o trestie și a sărit în apă să o recupereze. Deși prietenul său declară că l-a avertizat să nu se arunce în apă, chiar dacă știa să înoate, Ion s-a îndepărtat de mal și nu a mai ieșit la suprafață. Un elicopter a venit imediat la fața locului, iar salvatorii au început căutarea, o sarcină care a fost împiedicată de lipsa de vizibilitate din cauza apelor tulburi ale lacului Trasona. În cele din urmă corpul a fost găsit, fiind declarat decesul, mai spune sursa citată.
Bărbatul era văduv, având o singură rudă în zona Gijon, unde locuia în Spania, o nepoată. Acesta se pregătea să revină în țară la nunta fiicei sale. Nu a mai apucat…
Autoritatea judiciară a ordonat scoaterea corpului care a fost transferat la Institutul de Medicină Legală din Asturias, la Oviedo. Procedurile judiciare sunt în responsabilitatea instanțelor din Avilés.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)