Titularizare în Neamţ: zeci de cadre didactice au absentat la proba scrisă
Un număr de 527 de cadre didactice au fost admise pentru a susține astăzi, 17 iulie, proba scrisă a concursului de titularizare în învăţământ.
Centrele de concurs au fost la Piatra-Neamţ: Colegiul Tehnologic „Spiru Haret ” și Colegiul Tehnic Forestier. Din cei peste 500 de candidați admiși, 62 nu s-au prezentat deloc la examen, 52 s-au retras invocând motive personale, iar 21 din motive medicale.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/07/tiularizare123-1024x512.png)
Primele rezultate la proba scrisă vor fi afişate în data de 23 iulie, la sediile inspectoratelor şcolare şi pe site-ul titularizare.edu.ro. Contestaţiile se depun în zilele de 23-24 iulie, la sediile inspectoratelor şcolare. Rezultatele finale se afişează la sediile inspectoratelor şcolare judeţene şi pe site-ul menţionat anterior în data de 30 iulie.
Pentru angajarea pe perioadă nedeterminată (titularizare), candidaţii trebuie să obțină minimum nota 7 (şapte) atât la proba scrisă, cât şi la proba practică/inspecţia specială la clasă în profilul postului. Pentru angajarea pe perioadă determinată (suplinire), candidaţii trebuie să obțină minimum nota 5 (cinci) atât la proba scrisă, cât şi la proba practică/inspecţia specială în profilul postului.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)