Titularizare 2020: Au fost afișate primele rezultate
Ministerul Educației a publicat marți, 4 august, rezultatele la proba scrisă în cadrul examenului de Titularizare 2020.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/TITULARIZARE-1024x512.png)
În județul Neamț au fost înscriși 598 candidați. Din promoţia de absolvenţi ai anului 2020, au fost prezenţi 38 de candidaţi. Au absentat 6 cadre didactice, iar 40 s-au retras în timpul testării.
Rezultatele cadrelor didactice din Neamț pot fi vizualizate AICI.
Contestațiile se depun la sediile inspectoratelor școlare județene sau se transmit prin mijloace electronice, marți, 4 august, după afișarea rezultatelor, până la ora 21:00, respectiv miercuri, 5 august, până la ora 12:00. Rezultatele finale se afișează în 11 august.
Pentru angajarea pe perioadă nedeterminată (titularizare), candidații trebuie să obțină la proba scrisă minimum nota 7 (șapte), iar pentru angajarea pe perioadă determinată (suplinire), minimum nota 5 (cinci).
Repartizarea candidaților pe posturile didactice de predare vacante publicate pentru angajare pe perioadă nedeterminată, în ordinea descrescătoare a notelor obținute la proba scrisă, se realizează în ședințe publice sau on-line, organizate de către inspectoratele școlare în intervalul 12 – 14 august.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)