TIR încărcat cu balast răsturnat la intrarea în Tupilați. Pompierii au intervenit pentru șoferul rămas blocat în cabină
Un TIR încărcat cu balast s-a răsturnat în această dimineaţă (18 septembrie), în jurul orei 7:30, după ce a intrat în curtea unei case, în localitatea Borșeni (comuna Războieni), la intrare în Tupilați. Potrivit primelor informații, șoferul a rămas încarcerat.
La locul evenimentului s-au deplasat patru echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului de pompieri Piatra-Neamț, cu o autospecială de descarcerare, o autospecială de intervenție de capacitate medie, o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă și o ambulanță SMURD de prim ajutor. Totodată, au fost mobilizați și voluntarii din cadrul SVSU Războieni, cu o autospecială de intervenție.
Conform ISU Neamț, în TIR era o singura victimă, care nu era încarcerată, ci doar blocată în cabină. Victima, conştientă, a fost extrasă din TIR și predată echipajului SMURD de terapie intensivă mobilă (TIM).
***
Șoferul care a provocat accidentul este un bărbat din Botești, care conducea un autotren (pe DJ 208 G, din direcția Girov – Tupilați), iar în comuna Războieni a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și părăsind partea carosabilă s-a răsturnat în curtea unei gospodării.
Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Poliţiştii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Câte 45 de tone de balast avea pe mașină? De ce n-au venit cei de la ISCTR? Ăștia cu basculele circulă toți cu supra sarcină, de aia se întâmplă asemenea minuni.