Situația infectărilor și focarelor COVID-19 în județul Neamț (12 februarie)
SITUAȚIA COVID-19, 12 FEBRUARIE 2021
În județul Neamț, de la începutul pandemiei, au fost înregistrate 13.296 de cazuri COVID-19. 10.016 persoane au fost înregistrate ca vindecate.
Au fost raportate 383 decese: 161 de femei și 222 de bărbați, cu vârste cuprinse între 26 și 96 de ani și având comorbidități.
Au fost testate 40.276 persoane, fiind lucrate în total 97.269 teste.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/02/G2-1024x512.png)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/02/grafic3-1024x512.png)
Localitățile cu cele mai multe infectări înregistrate în ultimele 14 zile sunt Piatra-Neamț – 241 de cazuri și Roman – 102 cazuri.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/02/G-45-1024x512.png)
În perioada 5 februarie – 12 februarie au fost depistate și anchetate mai multe focare de familie și de colectivitate și au fost continuate anchetele epidemiologice a focarelor în desfășurare.
- În cadrul unui centru rezidențial din comuna Agapia a fost depistat un focar COVID-19. Sunt infectate 8 persoane – 7 beneficiari și 1 salariați.
- În cadrul unui centru rezidențial din Bicaz a fost depistat un focar COVID-19. În total sunt infectate 7 persoane – 6 beneficiari și 1 salariați.
În perioada 8-12 februarie au fost confirmate pozitiv 8 cadre didactice și 6 elevi cu vârste cuprinse între 4-18 ani, care nu au participat la cursuri față în față, infectarea fiind în mediul extrașcolar. În perioada menționată au fost confirmați COVID – 19 pozitivi 2 elevi, care au participat la cursuri. Aceștia sunt parte din focare de familie și măsurile au vizat atât familiile (izolare/carantinare) cât și colectivitățile școlare.
Au fost suspendate cursurile, pentru o perioadă de 14 zile, la clasele din care aceștia fac parte și pentru 3 elevi, contacți direcți, a fost dispusă măsura carantinei la domiciliu. Procesul de învăţământ în aceste clase continuă în sistem online. A fost efectuată dezinfecția claselor. Nu au fost depistate focare COVID-19 în unități de învățământ.
În prezent, 172 de persoane confirmate COVID-19 sunt internate în Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț și 23 în Secția Covid a Spitalului de Pneumoftiziologie Bisericani.
Până la 12 februarie 2021 Direcția de Sănătate Publică Neamț a eliberat 13.780 decizii de carantinare și 8.494 decizii de izolare.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)