Situația în Neamț, în urma averselor torențiale de ieri
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/06/buuuuuuuuu.jpg)
Ca urmare aunui raport operativ emis de către autorități în această dimineață, iată care au fost misiunile echipajelor de intervenție în urma averselor torențiale de ieri:
1 misiune evacuare apă din 8 fantani în localitatea Ion Creangă, comuna Ion Creangă. A intervenit Detașamentul de Pompieri Roman cu 2 subofițeri, 1 autoturism de serviciu și o electropompă.
Pe perioada raportării a fost nealimentată cu energie electrică 1 linie de medie tensiune cu 8 de posturi de transformare fiind afectați 1842 consumatori din localitatea Piatra Neamț, din cauza fenomenelor meteorologice. Pentru remediere avariei a intervenit o echipa de la Delgaz Grid.
La ora raportării nu sunt consumatori nealimentați cu energie electrică.
Reamintim că ieri, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă a transmis un mesaj de avertizare Cod ROȘU prin sistemul Ro-Alert.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)