Senatul a votat legea alegerilor locale – Primar din primul tur și președinte de Consiliu Județean ales dintre consilieri
Senatul a adoptat în urmă cu 2 ore, cu 114 voturi ”pentru” și trei voturi ”împotrivă”, legea alegerilor locale. Astfel, potrivit noilor prevederi, primarii ar urma să fie aleși într-un singur tur iar preşedinţii de Consilii Judeţene vor fi aleşi din rândul consilierilor judeţeni și va putea fi revocat cu votul a două treimi din numărul consilierilor judeţeni.
Ca să se poată aplica la următoarele alegeri locale legea trebuie adoptată de Parlament şi promulgată de preşedinte până cel târziu în iunie 2015.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Parlamentarii Romani NU merita sa fie comentati ! Nu mai e mult si vor alege ei si Presedintele si Primul Ministru si procurorul General si…..si…. SI SE VOR ALEGE SI PE EI INSISI !!! Uite-asa ! Sa moara-n spume „pulimea” cea proasta !!