Se suspendă cursurile în mai multe unități de învățământ din Piatra-Neamț și alte patru comune
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Neamț a decis luni, 5 octombrie, sistarea cursurile în mai multe unități de învățământ din Piatra-Neamț și alte patru comune, în zilele de 6 și 7 octombrie.
Se suspendă, în zilele de 6 și 7 octombrie 2020, cursurile unităților de învățământ din comunele Alexandru cel Bun (satul Bistrița), Gârcina, Girov, Dochia și municipiul Piatra-Neamț, cu excepția Colegiului Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Liceului Tehnologie „Dimitrie Leonida”, Liceului Teologic Ortodox „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, Școala Gimnazială „Daniela Cuciuc”, Școala Gimnazială nr. 2, precum și a structurilor arondate acestora. În perioada menționată cursurile se vor desfășura online.
Motivul suspendăriii cursurilor îl reprezintă imposibilitatea asigurării condițiilor igenico-sanitare în unitățile de învățământ respective din cauza sistării furnizării apei potabile de către compania APA SERV SA.
Hotărârea poate fi vizualizată mai jos.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/10/POAD__000477-1-718x1024.jpg)
De asemenea, tot astăzi, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Neamț a decis și actualizarea scenariului de funcționare pentru fiecare unitate de învățământ din județ.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Vi se pare anormal ? S-au terminat alegerile locale, de acum dam drumul la infectari. 2000 pe zi , va ținem la dos cu măști, căști, viziere până aproape de decembrie. Mai este putin si iarăși o sa dam drumul la nunți, botezuri ( nu va fi post)…… pentru ca trebuie sa mergem la vot!!!!!