Scările spre Toaca au fost reparate de salvamontiști
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/11/scara-toaca-1024x768.jpg)
Compartimentul tehnic din cadrul Salvamont Neamț a executat la sfârșitul săptămânii trecute lucrări de reparație și întreținere a scărilor de acces la Vf. Toaca.
„Un turist căruia îi mulțumim pe acestă cale ne-a semnalat că un număr de trei trepte sunt dislocate și există risc mare de accidentare. Echipa a constatat că sectorul de scări din treimea inferioară a suferit un impact probabil cu un bolovan de dimensiuni mari care a produs ruperea bridelor și deformarea scheletului metalic. Scările de acces fac parte din rețeaua de trasee turistice din Masivul Ceahlău și sunt administrate de Salvamont Neamț.”, a transmis Salvamont.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)