Punct final al celei de-a XVII-a ediții a Bienalei de Arte Plastice ”Lascăr Vorel”
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/11/Bienala-Lascar-Vorel-1024x682.jpg)
MARELE PREMIU MERGE LA GALAȚI. DOI NEMȚENI ÎȘI TREC ÎN PALMARES PREMII IMPORTANTE
Artistul plastic Constantin – Adrian Corcăcel, din Galați și-a adjudecat Marele Premiu al Bienalei cu lucrarea de gravură intitulată ”Ars Censurae”.
La secțiunea ”Ulei pe pânză”, unde au fost consemnate cele mai multe nominalizări, șapte (printre cei nominalizați aflându-se și artista Mariana Papară, din Neamț), premiul a fost atribuit lui Alexandru Antonescu, din Alba, înscris în concurs cu lucrarea ”Dig la Balcic”.
Premiul pentru sculptură a fost atribuit artistului timișorean Matei Gașpar, pentru lucrarea ”Alfabet” (tehnică mixtă – metal, rășină epoxidică).
La secțiunea ”Grafică”, nemțeanul George Romilă și-a adjudecat premiul, pentru lucrarea ”Drum. Capăt” (tehnică mixtă – carton).
Tot un nemțean și-a adjudecat premiul pentru debut, oferit de Fundația Vorel. Este vorba despre Daniel Adăscăliței, înscris în concurs cu lucrarea ”Piggy Bank” (tehnică mixtă).
Premiul Uniunii Artiștilor Platici din România a fost atribuit artistului bucureștean Teodor Ștefan, înscris în concurs cu pictura pe pânză intitulată ”Babel”.
Ediția din acest an a fost una specială, din două puncte de vedere: în primul rând restricțiile, generate de pandemie, au limitat numărul persoanelor care au participat la manifestările organizate de Complexul Muzeal Național Neamț. Apoi, începând din acest an organizarea prestigioasei manifestări a artiștilor plastici din România a fost preluată de Complexul Muzeal Național Neamț, în colaborare cu Fundația Vorel, principalul finanțator fiind Consiliul Județean Neamț.
”Felicitări tuturor celor nominalizați și câștigătorilor celei de-a XVII-a ediții a BIENALEI DE ARTE PLASTICE ”LASCĂR VOREL” Piatra-Neamț!
Vineri, 29 octombrie a.c. au fost decernate premiile celor 3 secțiuni din concurs – pictură, sculptură și grafică, precum și MARELE PREMIU. În plus, Fundația Vorel Piatra-Neamț a oferit Premiul pentru Debut, iar Uniunea Artiștilor Plastici din România a acordat un Premiu Special. Suntem recunoscători tuturor celor care s-au înscris în concurs în acest an și lansăm deja invitația pentru ediția din 2023!”, a transmis conducerea Complexului Muzeal Național Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)