Primarul de la Bîrgăuani și-a făcut rost de o plângere penală
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/07/DSC00398_ptr_site_crop_2.jpg)
Ieșit recent din penitenciar, un cetățean din comuna Bârgăuani s-a trezit că primăria nu vrea să-i elibereze un nou buletin de identitate pe motiv că ar avea datorii neachitate la taxele și impozitele locale. Omul a fost nevoit să se ducă să își facă acte provizorii de identitate.
În spatele acestei povești se pare că se află o relație strânsă de prietenie între soția celui eliberat și actualul primar de la Bârgăuani sau cel puțin așa declară cel care a și făcut plângere penală pe această temă. El acuză că nu i se dau actele de identitate și are probleme cu actualul primar, deoarece pe timpul cât a stat în penitenciar primarul a legat o relație nefiresc de apropiată cu soția rămasă singură acasă. O fi sau nu adevărat acest lucru, este treaba procurorilor să descâlcească povestea. Motivul pentru care nu i se dă omului buletinul e mai puțin important, important este că legal nu prea există niciun motiv pentru care să lași un om fără acte de identitate valabile.
I.R.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)