Primăria Piatra-Neamț, clarificări despre prețul la gunoi
COMUNICAT DE PRESĂ
28.06.2023
În ședința ordinară a Consiliului Local de pe 22 iunie s-au aprobat tarifele pentru colectarea, transportul și depozitarea deșeurilor din Piatra-Neamț. A fost necesară o hotărâre prin care să se stabilească un nou tarif, în urma închiderii depozitului ecologic din zona Vânători și depozitarea deșeurilor la Girov. Un alt aspect de menționat este că acest tarif nu a mai fost modificat în ultimii 3 ani.
Conform legislației în vigoare, după ce la depozitul ecologic de la Vânători a fost atinsă 75% din capacitatea de depozitare, municipalitatea avea obligația de a identifica un alt teren pe care să amenajeze un nou depozit ecologic. Pentru că la Girov există un depozit care încă deține o capacitate suficientă de stocare, primăria a optat pentru depozitarea deșeurilor la acest depozit, pentru o rezolvare cât mai rapidă și eficientă a situației.
Tariful pentru utilizatorii casnici aprobat în ședința de Consiliu Local este de 15,45 lei/persoană/lună (fără TVA), care a fost negociat cu SC Brantner Servicii Ecologice SRL. Tariful final pentru cetățeni include colectarea deșeurilor, sortarea, depozitarea și contribuțiile pentru economia circulară (indicator de performanță pentru sortare și deșeuri reziduale sortate).
În acest moment, ADI ECONEAMȚ se află în procedură de atribuire a contractului pentru serviciul de salubrizare către un operator pentru Zona 1, din care face parte și municipiul Piatra-Neamț. Primăria Piatra-Neamț ia în considerare, odată cu încheierea noului contract, să perceapă acest cost sub forma unei taxe, colectată direct de la cetățeni prin intermediul Direcției de Taxe și Impozite și care să fie virată operatorului, o propunere care va trebui supusă aprobării Consiliului Local.
Primăria municipiului Piatra-Neamț caută în continuare cele mai bune soluții pentru colectarea, sortarea și depozitarea deșeurilor de pe raza orașului în condiții cât mai bune pentru comunitate și mediul înconjurător.
Serviciul Comunicare – Primăria Piatra-Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Va rog veniți urgent pe Dr Iacomi H14 sa reamenajat pubelele Trebuie sa le aducem mai în fata sa nu mai între toată lume și sa arunce în spatele pubelele sa transforme în WC și sa răscolesc Mulțumesc
Ar trebui sa se aduca pubele speciale pt haine….sunt ff multi oameni necajiti care nu au cu ce sa se imbrace ,iar noi aruncam saci cu haine pe langa gunoi
Vad ca primaria a pus pt ucrainieni,dar pt oamenii nostri nu se gandesc
Sunt familii sarace …de aceea e bine sa puneti pubele speciale pt haine
De ce tariful pentru colectarea deseurilor contine si o suma pentru sortare daca cetatenii se ocupă de ducerea la tomberoane a deseurilor deja sortate. Atunci sa le ducem la gramada si sa platim acea suma. ce rost au tot felul de tomberoane pentru depozitarea selectiva de la cetateni daca ele tot la gramada sunt puse in masinile operatorului de salubritate.