Populația din Neamț, încurajată să recicleze prin colectarea separată a deșeurilor
SC Brantner Servicii Ecologice SRL Piatra-Neamț, în parteneriat cu Garda Națională de Mediu, Comisariatul Județean Neamț, încurajează populația să recicleze prin colectarea separată a deșeurilor reciclabile precum hârtia – carton, sticla – metal și plastic.
Nu mi se pare o încurajare prea solemnă.Populatiav este încurajată cu adevărat,doar dacă primește ceva la schimb pe metal,pe hârtie,pe sticle,etc…ori dacă primește doar încurajări,le aruncă și pe alea la cos…Cu osc foarte multe persoane care au aparatură electronică depășită,dar preferă să o țină acolo sa o de-a pe un bănuț,decât să o de-a la o colectare gratis Colectare fara bani in Romania nu se poate face.
Suntem încurajați,colectam pe sortimente și se ridica gunoiul la grămadă…atunci ce rost mai are?