Pompierii nemțeni, intervenții pentru două persoane în vârstă
Luni, 15 iulie, la ora 07:41, Dispeceratul Integrat ISU – Ambulanță al județului Neamț a fost anunțat, prin Sistemul național unic pentru apeluri de urgență „112”, despre faptul că un bătrân de aproximativ 92 ani din municipiul Piatra-Neamț nu mai răspunde la ușă. La locul indicat de apelant s-au deplasat două echipaje de pompieri militari cu o autospecială de stingere cu apă şi spumă și o ambulanță SMURD de prim ajutor din cadrul Detașamentului de pompieri Piatra-Neamț. Forțele de intervenție au pătruns în locuință pe un geam si au deblocat ușa. Persoana era căzută în apartament, i s-a acordat primul ajutor și a fost transportată la UPU Piatra Neamț de către echipajul SMURD.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2015/10/pompieri-scara-interventie.jpg)
Tot luni, două ore mai târziu , Dispeceratul Integrat ISU – Ambulanță al județului Neamț a fost anunțat, prin Sistemul național unic pentru apeluri de urgență „112”, despre faptul că o femeie de aproximativ 82 ani din municipiul Roman nu mai răspunde la ușă. La locul indicat de apelant s-au deplasat două echipaje de pompieri militari cu o autospecială de stingere cu apă şi spumă și o ambulanță SMURD de prim ajutor din cadrul Detașamentului de pompieri Roman. Forțele de intervenție au pătruns în locuință și au găsit persoana căzută. Acesteia i s-a acordat primul ajutor și a fost transportată la CPU Roman de către echipajul SMURD.
- articol documentat cu sprijinul ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)