Pompierii nemțeni, în alertă. Casă din pădure, cuprinsă de flăcări – O victimă
În jurul orei 16:50, pompierii au fost solicitați prin apel la 112 să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă în comuna Poiana Teiului.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la SVSU Pipirig și Detașamentul de pompieri Târgu Neamț.
a transmis locotenent Irina Popa – ISU Neamț
La sosirea primelor echipaje de intervenție, incendiul se manifesta generalizat la o casă amplasată în pădure, în localitatea Pluton.
Accesul autospecialelor de intervenție nu s-a putut realiza, casa aflându-se la o distanță de aproximativ 500 m de drum. Alimentarea cu apă s-a realizat cu ajutorul motopompelor, dintr-un pârâu din apropiere.
Forțele de intervenție au localizat și lichidat incendiul.
O femeie în vârstă de 38 ani de ani, proprietara locuinței, ce prezenta arsuri la nivelul feței și un traumatism la mâna dreaptă, a fost preluată și transportată de echipajul SMURD la CPU Târgu Neamț.
Cauza probabilă de producere a incendiului este modulul greșit de verificare a etanșeității buteliei cu GPL prin utilizarea flăcării deschise.(explozia buteliei).
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/01/incendiu-neamt-1-512x1024.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/01/incendiu-neamt-2-512x1024.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/01/incendiu-neamt-3-768x1024.jpeg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)