Poliţiştii locali au început verificarea existenţei contractelor de salubrizare
Compartimentul de Protectie a mediului (din cadrul Poliţiei Locale Piatra-Neamţ) efectuează pe parcursul lunilor septembrie- octombrie, în baza unui plan de acţiune , controale atât la persoane fizice, cât şi la persoane juridice care își au domiciliul sau sediul în imobilele individuale de pe raza municipiului Piatra-Neamţ, în vederea verificării existenţei contractelor de salubrizare- prestări servicii pentru ridicarea deşeurilor menajere şi nemanejere, cu un operator autorizat.
În cadrul acestei acţiuni au fost verificate cartierele Sarata, Ţărăncuţa, Ciritei, aflându-se în curs de verificare zona Gara Veche şi Bâtca Doamnei.
Lipsa deţinerii acestor contracte constituie contravenţie şi conduce la aplicarea amenzilor prevazute prin dispoziţiile hotărârii de consiliu local nr. 7/2010 privind aprobarea Regulamentului pentru buna gospodărire, întreţinere, curăţenie şi estetică în municipiul Piatra-Neamţ, precum şi obligaţia de a încheia un contract de salubrizare cu un operator autorizat.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Aceasta actiune ar trebui aplicata si la sate..Sunt numerosi cetateni care nu au contracte la primarii, si arunca deseurile la voia intamplarii.
Da obligatii cu amenzi