Polițiștii în dialog cu cei mici de Ziua Mondială a Educației [FOTO]
ZIUA MONDIALĂ A EDUCAȚIEI, MARCATĂ DE POLIȚIȘTI
La data de 4 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Borlești au organizat o activitate preventivă premergătoare Zilei Mondiale a Educației la Școala Gimnazială din localitatea Rediu.
În acest sens, activitatea desfășurată de polițiști a avut drept scop informarea copiilor privind potențialele pericole și furnizarea de soluții prin metode educative specifice vârstei lor.
Pentru buna înțelegere a rolului Poliției în comunitate, în cadrul discuțiilor au fost abordate teme diverse precum educația rutieră și prevenirea faptelor antisociale, copiii apreciind modalitatea interactivă de prezentare a acestora.
De asemenea, polițiștii au avut ocazia să răspundă la întrebările adresate, dar și să le ofere câteva sfaturi privind adoptarea unui comportament și a unui limbaj adecvat atât în societate cât și în familie.
Desfășurarea activității a avut un caracter interactiv, informațiile transmise beneficiind de un feedback pozitiv din partea copiilor prezenți.
Sursa/foto: IPJ Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)