Poetul Mihai Eminescu, omagiat la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” – Precista I
„Eternul EMINESCU”, proiect cultural-artistic al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, va avea anul acesta o desfăşurare inedită dată de actuala situaţie pandemică din societatea actuală.
Mai mereu, în vremurile cele mai grele, românul şi-a căutat şi şi-a găsit ocrotirea şi liniştea în credinţă, în sânul Bisericii noastre seculare. Astfel, clasa de muzică religioasă a Şcolii Populare de Artă Piatra-Neamţ, coordonată de Daniela Iacob, va omagia personalitatea şi opera Poetului nostru naţional printr-un program de muzică şi rugăciune.
Evenimentul, care va avea loc la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” – Precista I, duminică, 17 ianuarie 2021, ora 11:00, se va desfăşura sub genericul Biserica – lăcaş de rugăciune, educaţie şi cultură.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)