”Podețul” de la Borlești
Vali Puică, primarul din comuna Borlești, comuna cu cele mai multe proiecte din Neamț, ne-a prezentat azi un pod aproape finalizat. Nu vorbim de un podeț, ci de cel mai mare pod construit în ultimii 30 de ani în Neamț.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/02/pod-borlesti-1024x576.jpg)
Pe lângă grădiniță, cămin cultural și alte construcții nou-nouțe, pe lângă drumuri și școli reabilitate, iată că Borleștiul se mândrește acum și cu un cel mai mare pod construit după Revoluție în Neamț.
Domnul primar a insistat să nu spunem doar de el în articol, ci să amintim că tot ce s-a făcut în comună este datorită oamenilor care l-au ales și un rol esențial în atragerea fondurilor la Borlești l-a avut președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene, care l-a sprijinit cu tot ce a putut pe linie administrativă și politică pe primarul Vali Puică în toate proiectele depuse și derulate.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Peste ce apa trece podul ?
Drumul către biserica din satul Balanu când întra în reabilitare? În locul numit de localnici „fântână părăsită” trebuie executat un drenaj serios cu o canalizare.