Persoane cu arsuri grave, transferate la București și la Iași
Conform unei informări a Serviciului de Ambulanță Județean Neamț, trei persoane au ajuns la sfârșitul acestui weekend la spital cu arsuri.
Duminică, 29 septembrie, în jurul orei 16:30, un băiat de 14 ani și un bărbat de 65 de ani, ambii din satul Chilii, comuna Valea Ursului, au fost preluați de ambulanțe, după ce a suferit arsuri de gradul 2-3 prin combustie.
Pacientul de 14 ani a fost diagnostic cu arsuri de gr. 2-3 pe 65-70% din suprafaţă corporală (membre superioare, bazin, membre inferioare şi organele genitale). Băiatul a fost inițial transportat de un echipaj cu medic la Compartimentul de Primire Urgențe (CPU) Roman, însă a fost redirecţionat la Spitalul de Arşi de la Bucureşti.
Pacientul de 65 ani, diagnosticat cu arsuri de gr. 2-3 pe 50% din suprafaţă corporală, a ajuns și el la CPU Roman.
De asemenea, azi-noapte, în jurul orei 2:00, o ambulanță cu asistent medical a preluat un bărbat de 69 de ani,din Piatra Neamț, care suferise arsuri prin flacără de gradul 2-3 pe 50-60% din suprafața corpului corp. Pacientul a fost transportat la Unitatea Primiri Urgenţe (UPU) a Spitalului Județean de Urgență Piatra-Neamț, după care a fost preluat cu echipaj cu medici și tranferat la Iași, la Chirurgie plastică.