Pacient cu infarct, preluat de elicopterul SMURD din Tg. Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/02/elicopter-1024x512.png)
Astăzi, 7 februarie, un elicopter SMURD a fost solicitat în Tîrgu Neamț. Potrivit unor surse medicale, un bărbat de 58 de ani a suferit un infarct miocardic. Acesta a fost transportat de urgență la Institutul de Boli Cardiovasculare (IBCV) „Prof. Dr. George I.M. Georgescu” Iași.
Elicopterul a preluat pacientul de pe stadionul din Tg. Neamț, iar pompierii au asigurat măsurile PSI.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)