Olimpiada Națională de Fizică: rezultate remarcabile obținute de elevii nemțeni
În perioada 15-20 aprilie, la Timișoara s-a desfășurat etapa națională a Olimpiadei de Fizică. Elevii nemțeni nu s-au dezis nici de această dată și s-au întors cu rezultate remarcabile, fiind răsplătiți cu medalii de aur, argint, bronz și mențiuni de onoare.
La etapa națională a Olimpiadei de Fizică s-au prezentat 14 elevi din județul Neamț, 11 dintre aceștia fiind elevi ai Colegiului Național ”Petru Rareș” din Piatra-Neamț. De asemenea, medaliatul cu aur Sebastian Leontică, elev în clasa a X-a la Colegiul Național „Petru Rareș“, coordonat de profesorul Dorel Haralamb, va întregi lotul lărgit al României pentru Olimpiada Internațională de Fizică.
Rezultatele obținute de lotul județului Neamț:
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Olimpiada Nationala de Informatica ce s-a incheiat ieri:
Clasa a IX-a: Tarniceru Tudor Miha (CN Petru Rares)i: ARGINT
Clasa a X-a: Rotaru Gheorghe Iulian (CN Informatica): ARGINT
Vasiliu Ana (CN Stefan cel Mare): BRPNZ
Clasa aXII-a: Tarniceru Vlad Andrei (CN Petru Rares): ARGINT