O stradă din Piatra-Neamț va purta numele regretatei actrițe, Draga Olteanu Matei. Urmează votul în Consiliul Local
În ședința din 27 ianuarie, în Consiliul Local se va supune la vot proiectul care va înființa un drum public în municipiul Piatra-Neamț cu denumirea „strada Draga Olteanu Matei”.
Drumul din zona Lacului Bâtca Doamnei este delimitat astfel:
-la nord: proprietăți particulare
-la sud: SC Hidroelectrica SA
-la est: Strada Lacului
-la vest: Pârâul Sarata.
Lungimea drumului este de 218 metri.
Citiți și: O stradă din Piatra-Neamț va purta numele regretatei actrițe, Draga Olteanu Matei
Pe 18 noiembrie 2020, cu durere am aflat că minunata actriță Draga Olteanu Matei s-a stins din viață la vârsta de 87 de ani. După câteva zile de spitalizare ca urmare a unei agravări a stării sale de sănătate, Draga a ales o altă scenă pe care să joace, Cerul… Pe 22 noiembrie 2020, Draga a fost condusă pe ultimul drum, cu onoruri militare, spre Cimitirul Eternitatea.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)