O femeie din Neamț a ajuns în comă severă la Iași după ce a fost aruncată de cal din căruță
Sâmbătă, în Simionești, comuna Cordun, Serviciul Județean de Ambulanță Neamț a intervenit la un caz cu 2 pacienţi, soţ şi soţie, care au fost aruncaţi de cal din căruţa lor.
Femeia în vârstă de 43 ani a fost diagnosticată cu comă de gradul IV și traumatism cranio-cerebral prin cădere din căruţă. A fost preluată de un echipaj cu medic şi predată la CPU a Spitalului Municipal Roman. Din CPU a fost preluată de un echipaj cu medic în vederea efectuării transferului interclinic la Iaşi.
Bărbatul de 49 ani, policontuzionat prin cădere din căruţă, a refuzat transportul la spital.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)