Nu ai autorizație, plătești. 6000 de lei amendă pentru recoltarea de trufe negre (NEAMȚ/FOTO)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/asta-1024x512.png)
La data de 26 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Politie Rurală Târgu-Neamț, au depistat în fondul forestier de pe raza Ocolului Silvic Vânători-Neamț, două persoane, cu vârste de 34, respectiv 39 de ani, din județul Vaslui, în timp ce se afla la recoltat de trufe negre, fără a deține autorizație.
Asupra acestora a fost găsită cantitatea de 736 de grame de trufe negre, care a fost confiscată de polițiști și predată specialiștilor din cadrul Ocolului Silvic Vânători-Neamț.
Persoanele în cauză au fost sancționate contravențional, conform prevederilor Legii nr. 171/2010 R. privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, cu amendă în cuantum de 6.000 de lei.
Sursa/Foto: IPJ Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)