Noapte de foc pentru pompierii și voluntarii SVSU – O altă casă distrusă de un incendiu (FOTO)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/11/ars.jpg)
În jurul orei 02:04, prin apel la 112, pompierii pietreni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Rediu.
Incendiul se manifesta la acoperișul și în interiorul unui imobil format din două corpuri (în formă de L), cu posibilitatea propagării la anexele gospodărești și la o locuință învecinată.
Pentru localizarea și lichidarea incendiului au intervenit pompierii cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Piatra Neamț și pompierii voluntari din cadrul SVSU Rediu cu autospeciala din dotare.
Incendiul a fost localizat și lichidat în limitele găsite. Au ars acoperișul casei (construit din astereală din lemn și acoperit cu plăci de azbociment) pe o suprafață de aproximativ 60 mp, bunuri materiale din interiorul a trei camere (mobilier, articole de îmbrăcăminte, aparate electrocasnice etc) și cereale.
A fost salvată o parte a locuinței și anexele gospodărești.
Coșul de fum neprotejat termic față de materiale combustibile a fost cauza probabilă de producere a incendiului.
Nu au fost victime, a transmis Iripa Popa, purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)