Nemțean din ”Academie” urmărit internațional pentru trafic de persoane, reținut în Cluj
Sâmbătă, 1 iulie, Dumitru Gheorghe Octavian, de 31 de ani, din Piatra-Neamț, a fost reținut pe aeroportul din Cluj Napoca. Acesta era urmărit de autoritățile din Germania în baza unui mandat european de arestare pentru trafic de persoane, proxenetism și sechestrare de persoane. Nemțeanul urmărit internațional a fost preluat de poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale, împreună cu poliţişti din cadrul Serviciului de Acţiuni Speciale și reținut pentru 24 de ore. Duminică, 2 iulie, Curtea de Apel din Cluj a decis arestarea provizorie pentru 15 zile a lui Dumitru Gheorghe Octavian, până pe data de 16 iulie. Acesta urmează să fie predat autorităților din Germania.
Dumitru Gheorghe Octavian a fost suspect și în dosarul în care au fost cercetați agresorii lui Dumitru Ioan Mironescu (detalii despre caz aici), însă din lipsă de dovezi a fost scos de sub urmărirea penală.
Solutia pe scurt: În baza art. 101 alin 5 lit. a din Legea nr. 302/2004 rep şi modif prin Legea 300/2013, admite propunerea de arestare provizorie în vederea predării a persoanei solicitate D.G.O. formulată de către Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Cluj în baza Semnalării SID 0004.02P12125041309200000001.01, transmisă de IGPR, Centrul de Cooperare Poliţienească Internaţională – BIROUL SIRENE şi, în consecinţă, dispune luarea măsurii arestării provizorii în vederea predării pe o durată de 15 de zile, începând cu data de 2 iulie 2017, până la data de 16 iulie 2017, faţă de persoana solicitată. Dispune emiterea mandatului de arestare în acest sens. În baza art. 87 din Legea nr 302/2004 rep şi modif prin Legea 300/2013 cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului Cu drept de contestaţie în termen de 24 de ore de la pronunţare cu persoana solicitată şi procuror. Stabileşte termen pentru prezentarea de către procuror a mandatului european de arestare în limba română pentru data de 7 iulie 2017, ora 11,00. Pronunţată în şedinţa publică din data de 2 iulie 2017, în prezenţa persoanei solicitate, ora 12.45.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Ma bucur ca l au prins . Bravo Politia Romana ! Sper sa simta durerea pe care a produs-o altora.
Inca un haiduc