NEAMȚ: Aproape o treime dintre infectările din ultima săptămână au fost la persoane vaccinate
Până astăzi, 6 noiembrie, în județul Neamț au fost confirmate 29.603 cazuri de infectare cu SARS Cov.
DSP Neamț informează că 2.176 de persoane s-au reinfectat, fiind testate pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
20.239 de persoane au fost raportate ca vindecate.
„În intervalul 30 octombrie – 6 noiembrie, au fost confirmate COVID-19 pozitive 886 de persoane, din care 70 copii.
Din cele 886 persoane infectate, 242 de persoane (n.r. 27%) erau vaccinate împotriva COVID-19.
Incidenţa cazurilor de infecţie cu noul coronavirus în judeţul Neamț are trend descrescător și a ajuns, astăzi, la 5,24 cazuri la 1.000 de locuitori. 5 localități au peste 10 cazuri confirmate la 1.000 de locuitori.”, a mai transmis DSP Neamț.
Reamintim următoarele:
• Confirmarea afecţiunii COVID-19 se face fie prin identificarea prin RT-PCR a ARN SARS-CoV-2, fie prin teste antigenice rapide în produsele biologice recomandate (exsudat nazal, exsudat faringian, spută, lavaj bronşic), aşa cum este precizat în Metodologia de supraveghere a sindromului respirator acut cu noul coronavirus, elaborată de către Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică.
• Testele antigenice rapide sunt de uz profesional – prelevarea probei, interpretarea și raportarea rezultatelor este făcută de către personal medical calificat în cadrul unei unități sanitare sau de către Serviciul Județean de Ambulanță, la solicitarea medicului de familie.
• Pacienţii simptomatici cu rezultat negativ la testul antigenic rapid care prezintă simptome sugestive pentru infecţia cu SARS-CoV-2 conform definiţiei de caz vor fi retestaţi, la aceeași recoltare, prin metoda RT-PCR.
• Dacă la testarea RT-PCR sau prin utilizarea testelor antigenice rapide aveți rezultat pozitiv pentru SARS-CoV-2, contactați și informați medicul de familie privind starea dumneavoastră de sănătate și comunicați locul în care ați decis să vă izolați.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)