Neamț: accident rutier deosebit de grav- victima este în comă
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/05/ioiii.png)
Un bărbat de 88 de ani a fost surprins şi accidentat de către un autoturism condus pe DN 15, în localitatea Brusturi.
În seara de 8 mai a.c., poliţiștii rutieri din cadrul Poliției oraşului Târgu-Neamţ au fost sesizați prin Serviciul Unic 112 despre faptul că în localitatea Brusturi a avut loc un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a unei persoane.
Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit că un un bărbat de 36 de ani, din Brusturi, a condus un aututoturism pe DN 15 C, din direcţia Târgu Neamţ-Fălticeni. Pe raza localității Brusturi, acesta a surprins şi accidentat un bărbat de 88 de ani, din aceeași localitate, care s-ar fi aflat întins pe partea carosabilă. Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic rezultatul fiind negativ, victima nefiind testată din cauza leziunilor suferite.
Polițiștii au demarat cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, informează site-ul IPJ.
Conform Serviciului de Ambulanță, victima a fost preluată de un echipaj cu asistent medical şi predată Centrului de Primire Urgențe a Spitalului Orăşenesc Târgu-Neamţ.
Diagnosticul este de traumatism cranio-cerebral cu policontuzii, iar starea victimei este deosebit de gravă, aflându-se în comă de gr. II-III. Prognosticul este rezervat.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)