Neamț: Accident rutier cu victimă – bicicletă versus mașină
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/10/accident2.jpg)
Un accident rutier cu victimă s-a produs ieri, 9 octombrie, în Bălțătești.
Conform informațiilor oferite de către purtătorul de cuvânt al IPJ Neamț, iată cum s-a petrecut incidentul:
Din primele cercetări efectuate de polițiștii rutieri din cadrul Poliției orașului Tîrgu-Neamț a reieșit că, în timp ce un minor în vârstă de 11 ani, din Bălțătești, circula cu bicicleta pe o stradă din aceeași localitate, într-o curbă deosebit de periculoasă și pe un sector de drum în pantă, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, a pătruns pe contrasens, intrând în coliziune cu un autoturism condus din sensul opus de către un tânăr, de 29 de ani, din Bălțătești.
Din evenimentul rutier a rezultat rănirea minorului, care a fost preluat de un echipaj medical și transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ. Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Potrivit comunicatului SAJ, victima a fost diagnosticată astfel: TCC acut (n.r: traumatism cranio-cerebral) prin accident rutier; victima a fost preluată de un echipaj cu asistent medical şi predată la CPU a Sp. Orăşenesc Tg. Neamţ;
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)