Mortalitatea COVID în Neamț e de aproape 4%. În ultima săptămână au murit 44 de pacienți
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/05/doliuneamt-1-1024x598.jpg)
Până astăzi, 9 octombrie, în județul Neamț au fost înregistrate 23.389 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19). 17.975 de persoane au fost declarate vindecate (76,8%).
Au fost raportate, în total, 892 decese (mortalitate 3.81%)
Potrivit DSP Neamț, în ultimele 7 zile au decedat 44 persoane – 23 femei si 21 bărbați, cu vârste peste 39 de ani și cu antecendente patologice – obezitatea, diabetul zaharat, bolile cardio-vasculare, insuficiența renală și afecțiunile neoplazice fiind preponderente.
Cinci din aceste persoane erau vaccinate împotriva COVID-19, cu schemă completă iar alte două persoane au decedat la domiciliu.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)